Razgovarali smo sa Sanelom Prašović- Gadžo, gošćom festivala i rediteljicom filma SONJA koji cemo prikazati u nedjelju 29.10. u okviru svečanog zatvaranja
Draga Sanela
1. Kako ste saznali za nas?
Produkcijska kuca TIM System je radila selekciju filmskih festivala na kojima bi bilo dobro prikazati dokumentarni film Sonja. Na taj nacin je upucena aplikacija i za vas festival, a ja sam kao rediteljica to podrzala i sada sam uistinu obradovana jer ste odabrali nas film i on ce biti prikazan publici u Bottropu.
2. Sta mislite o ideji jednog filmskog festivala u Njemackoj sa tezistem na BiH ali i kinematografiji zapadnog Balkana? Mi pokusavamo ne samo animirati dijasporu nego i njemacku publiku pokusavamo privoliti npr sa prevodom filmova na njemacki jezik.
Mislim da je to odlicna ideja. Meni osobno je vazno da i nasa ali i inozemna publika vidi film. Sretna sam jer je dokumentarni film Sonja do ovog trenutka dobio 14 nagrada i sve su stigle sa festivala u inozemstvu. Vecina je u kategorili najbolji dokumentarni film, dvije su u kategoriji najbolji ratni film i tri u kategoriji najbolji reditelj (ovog puta rediteljica). Upravo zbog toga je vazno da i publika u Njemackoj prepozna poruku koju ovaj film nosi i nasa produkcija je sretna sto ce film biti prikazan s titlovima na njemackom jeziku.
3. Vec smo duze u kontaktu i pratite nas rad na Social Media kanalima i Web-stranici. Kakav je prvi utisak?
Mislim da je vas festival iznimno profesionalno organizovan i da imate kvalitetno osmisljenu promociju na novim medijima, poglavito drustvenim mrezama. Kao sto vjerujem znate, odnosi s javnoscu su moja oblast i do kraja godine cu odbraniti doktorsku disertaciju iz podrucja komunikacijskih znanosti. Stoga, prepoznajem da je u promociju ulozen trud, kreirane su objave koje imaju jasnu poruku i informacije o tome sto festival ove godine nudi publici i imate kontinuitet u objavama, a to znaci da drzite paznju javnosti. To je vazno.
4. Koliko vam je bitan odnos sa publikom?
Iznimno je bitan jer zbog publike pravimo filmove, zelimo da publika vidi, da prepozna poruku koju film nosi, da ima pozitivan odgovor. Jednako tako filmski festivali postoje zbog publike i organizatori zele da dvorane budu ispunjene do posljednjeg mjesta jer je i to smisao odrzavanja festivala i prezentiranja filmskih ostvarenja. Do punih dvorana se stize dobrim dijelom i zahvaljujuci kvalitetnoj promociji i pazljivo kreiranim PR-om.
5. Sta je po vasem misljenju poruka ovakvih kulturnih dogadjaja u dijaspori?
Kulturni dogadjaji u dijaspori su bitni iz vise razloga, a posebno filmski festivali. Prije svega, to je iznimna prilika da se prezentira rad i kreiraju veze osoba koje zive u dijaspori sa onim sto se stvara u domovini. Ta veza nije individualna vec ona predstavlja poveznicu pripadnosti odredjenom podrucju. Imam prijatelje koji zive izvan BiH i njihova sreca je ogromna kada imaju priliku pogledati neki film domace produkcije u dvorani u mjesti gdje zive i rade. Zahvalna sam osobno sto ste im vi to omogucili organizacijom ovog filmskog festivala.
6. Sta ocekujete od festivala, cemu se radujete?
Ja se radujem sto ce moj film Sonja biti prikazan tokom svecane ceremonije zatvaranja filmskog festivala i nadam se da ce publika imati pozitivne reakcije. Film je ispracen gromoglasnim dugim aplauzima na festivalima sirom svijeta i onako, nadam se, da ce to biti slucaj u Bottropu.